Človek

Štyria predstavitelia zverokruhu, Lev, Vodnár, Býk a Orol
Baran - kremík
Býk - dusík
Blíženci - síra
Rak - fosfor
Lev - vodík
Panna - alkálie - draslík, sodík
Váhy - vápnik
Škorpión - uhlík
Strelec - horčík
Kozorožec - hliník
Vodnár - kyslík
Ryby - halogény - fluór, chlór

Blíženci - síra

Blíženci na jednej strane posilňujú étericko-fyzickú oblasť a na druhej strane uvoľňujú oblasť duševnú. To sa deje aj vtedy, keď sa smejeme a pri tom vyvádzajú astrálne telo von a rozpínajú ho. V určitej oblasti nášho organizmu sa tento dej musí fyziologicky odohrávať neustále. Pri trávení je to jeho prvá časť, odohrávajúca sa v ústach, chuťovo-zmyslový proces, ktorého sa ja zúčastňuje najviac. Potom trávenie prechádza do oblasti ovládanej viac duševnou zložkou, čo sa prejavuje v oblasti žalúdka, najmä prítomnosťou tu sa vyskytujúcej kyseliny. Ďalej potom trávenie prebieha v alkalickom prostredí čreva, to znamená, že teraz sa musí odohrávať úplne v éterickej oblasti, aby to, čo je vybavené cudzím éterom, prešlo do sféry vlastného ľudského éteru. K tomu však dochádza priechodom cez anorganicky fyzický stav a éterické telo tu musí pracovať v úzkom spojení s fyzickým telom. Pokiaľ tu duševnosť vnikne príliš hlboko, sú nutným dôsledkom poruchy trávenia, v liečebnej eurytmii sa potom použije hláska "H", aby sa astrálnosť uvoľnila z organických procesov.

Ak chceme rovnakým smerom pôsobiť medikamentózne, podáme síru. Síra podporí trávenie tak, že potrava - obzvlášť bielkovinová - môže riadnym spôsobom vojsť do éterického tela. Oblasť jej pôsobenia spočíva v hornej časti trávenia tenkým črevom, všeobecne ale všade tam, kde chceme uvoľniť príliš tesné spojenie medzi astrálnym a éterickým telom a éterické telo prikloniť viac k fyzickému telu. Astrálne telo je tým viac privedené k ja. Vďaka tejto svojej účinnosti sa síra stáva priamo liekom na spanie. Svoju pôsobnosť síra rozvíja v oblasti fyzického a éterického tela, čo je zrejmé aj z toho, že keď človek prijme viac síry, pocíti závrat a jeho vedomie sa zatemňuje. Tiež spánok, teda stav, kedy astrálne telo a ja nepôsobia ako duševné podstaty, je intenzívnejší, ak človek požije viac síry. Presne tak to prežívame u eurytmického gesta "h", pri nadmernom vystupňovaní môže viesť až k bezvedomiu. Z hláskového gesta tu môžeme vyčítať gesto účinnosti v oblasti látkovej výmeny.

V síre teda máme dvojaké pôsobenie: jednak silnejšie spája éterické a fyzické telo, teda posilňuje nás vo fyzickej oblasti, a na druhej strane privádza astrálne telo viac do oblasti ja. Síre však musíme pripísať ešte jedno pôsobenie: tak ako sa pohybuje sem a tam medzi hláskami a spája ich, pripadá aj síre úloha navzájom spájať látky. K tomu dochádza najmä vo tvorbe bielkoviny, ktorá prebieha vďaka tomu, že síra prepožičiava uhlíku, vodíku, kyslíku a dusíku schopnosť spojiť sa. Túto úlohu má síra nielen v organizme, ale tiež všade v mimoľudskej prírode, máloktorý iný prvok sa tak ľahko spája s množstvom iných prvkov ako síra. Zvlášť ku kovom má síra veľkú afinitu, podobne ako hláska "H" k vokálom. Dokonca aj s inak odmietavým zlatom sa síra spája v zlatohnedé alebo čierne sulfidy. Túto mnohostrannú aktivitu v chemizme musíme považovať za manifestáciu éterickosti. Ak vezmeme do úvahy bielkovinu, ktorej tvorba sa môže odohrávať len v éterickom organizme, pochopíme úlohu síry ako sprostredkovateľa medzi fyzičnom a éteričnom. V rastlinnej ríši sa táto tvorba bielkoviny vyskytuje v semene. Ak pôjdeme v júni, teda v čase, kedy Slnko stojí v Blížencoch, po rozkvitnutej lúke, budeme v pučaní a kvitnutí prežívať bujnenie sulfurického živlu, rozprestierajúci sa prírodou. Je to ten istý prvok, ktorý je neskôr okolo sv. Michala - spútaný v tvorbe bielkoviny v semene - preukázateľný chemicky. Čo sa však deje v tejto rastúcej vegetácii? Svetová duša je tu ustavične odmietaná. Kvetom sa rastlina dotýka svetovej duše, zároveň sa však bráni jej hlbšiemu prenikaniu do svojho organizmu, farbami - najmä teplými sulfurickými farbami červenou a žltou - sa kvet bráni prenikajúcej svetovej astralite. Počas rozmáhajúceho, zelenajúceho sa, kvitnúceho vegetovania je teda astrálnosť odrážaná, aby potom v zimnom čase mohla k potomstvu duchovne priviať hviezdna múdrosť kozmu a vtlačiť mu obraz novej rastliny.