Človek

Štyria predstavitelia zverokruhu, Lev, Vodnár, Býk a Orol
Baran - kremík
Býk - dusík
Blíženci - síra
Rak - fosfor
Lev - vodík
Panna - alkálie - draslík, sodík
Váhy - vápnik
Škorpión - uhlík
Strelec - horčík
Kozorožec - hliník
Vodnár - kyslík
Ryby - halogény - fluór, chlór

Lev - vodík

je zo všetkých prvkov Zeme tým, ktorý vždy speje do najvyšších oblastí atmosféry. Obsah vodíku v dolných atmosferických vrstvách činí 0,02 %, zatiaľ čo vo výške 100 km stúpa až na 70 %. V tejto látke sa uplatňuje vztlak, ktorý pozdvihuje všetko, s čím sa tento prvok spojí. Ťažké olovo, uhlík , kremík atď. sa pôsobením vodíku stávajú plynmi. Zo všetkých pozemských látok vodík v sebe nesie najviac tepla. Vo vodíku tak nachádzame kvality najvyššieho vztlaku a najväčšieho vzťahu k teplu.

V procese tvorby kvetov a semien nachádzame stopy vodíku. V ľudskom organizme ohnivé sily vodíku, ktoré prúdia zo srdca a uvoľňujú z tiaže spojenie so Zemou a umožňujú vytváranie predstáv, ktoré nevyvierajú z materializmu, ale zostupujú z kozmu. Nejedná sa tu samozrejme o hrubé hmotné deje, ale o pôsobenie tvorivých síl, ktoré sú úzko spojené s procesom srdca. Rudolf Steiner vodík nazýva "srdcom sveta".

Položme si otázku: Ako v človeku podnietime proces vodíku, ako ho podnietime k slobodným ľudským myšlienkam? Môžeme toho dosiahnuť, keď sa naplníme pravým nadšením pre duchovné ciele, a chorého človeka môžeme vyliečiť, keď mu správnym spôsobom pomocou umeleckej terapie sprostredkujeme nadšenie pre krásu sveta, farieb, tónov a slova. V medikamentóznej liečbe je treba použiť semená a oleje, ktoré v sebe nesú silno zdôraznený proces vodíku.