Človek

Ako ošetríme svoju nervozitu?
Príčiny nervozity
Príznaky nervozity
Liečba nervozity
Cvičenia
Usporiadanie dňa

Cvičenia

Zmyslový život zosilnie, ak sa človek napríklad cvičí v tom, aby v štýle Goetheho láskyplne a presne pozoroval prírodu. Kto na svojich prechádzkach znovu a znovu pozoruje a vštepuje si utváranie oblakov, tvar a farbu stromov a ich listov, dáva už len tým vprúdiť do svojich zmyslových vnemov citu a vôli. Čo si človek takto vštepí, mal by potom porovnávať so zodpovedajúcimi tvarmi a farbami nasledujúci deň, v nasledujúcich týždňoch a dokonca mesiacoch. Každodenná prechádzka, ktorá vôbec nemusí byť dlhá - stačí prípadne štvrťhodina -, dostáva takto duševný obsah, ktorý je zrovna tak dôležitý ako jej ozdravný účinok na telo.

Myšlienkový život obdrží nové životné sily, ak necháme novo získanú obraznosť duševného života vprúdiť tiež do sveta predstáv. Už len popísaným cvičením večerného ohliadnutia je precvičované obrazné predstavovanie, vďaka ktorému sa v myslení aktivujú cit a vôľa. Vždy, keď sa sústredí na predstavu, ktorú vyvolá z pamäte, vymaľuje ju a dá jej plastickú podobu, človek týmto spôsobom pracuje. Obzvlášť živé to je vtedy, ak nechá v sebe človek silou svojej predstavivosti vyrásť podobu kvitnúcej rastliny. Tak človek napr. premieňa čisto pasívne vnímanie pri televíznej obrazovke v aktívne prežívanie obrazných predstáv. Už len tým človek zlepšuje svoju zábudlivosť. Proti tej možno postupovať špeciálne ešte týmto cvičením, že si pri odkladaní nejakého predmetu vštiepite jeho okolie vo vzťahu k predmetu, napr.: aký uhol zviera kniha s hranou stola? Týmto spôsobom môžeme každý večer založiť nejaký drobný predmet a ráno, keď vstaneme, ho položíme späť na jeho miesto. Schopnosť koncentrácie obzvlášť posilňuje toto cvičenie.

Citový a vôľový život je oslovovaný už mnohými z vyššie uvedených cvičení. Vôľu samotnú môžeme cvičiť týmto cvičením. Posilnenie vôle znamená aj to, keď si človek zapovie nejaké prianie alebo keď pri jednaní, ku ktorému cíti nutkanie, bude premýšľať o jeho pre i proti. Pomocou takýchto cvičení začne človek pozvoľna ovládať popísané prekypovanie duševných síl, ventilujúce sa v rozčúlení a zlosti. A práve tým sa zároveň posilňuje vôľa. Lebo tieto vzkypenia žlče nie sú znamením sily vôle, ale naopak, a zakrývajú väčšinou len neistotu a nerozhodnosť nervózneho človeka. Cvičenia tohto druhu pôsobia ako priehrada na rieke, ktorá umožňuje využiť silu vody. Keď postavíme hrádzu príboju nášho duševného života, získame sily, ktoré môže ja vo vôli využívať. V telesnej oblasti vedie rozčúlenie a neistota k tomu, že pohyby strácajú svoju plynulosť a uvoľnenosť. Uvoľnenie a tvar tu prinášajú cviky liečebnej eurytmie. Ak sa riziko trhavého a kŕčovitosť prejavujú v písme nervózneho človeka, k čomu dochádza veľmi často, potom je dobré, ak sa cvičí dotyčný opakovane v pomalom písaní jednotlivých slov a viet, kedy starostlivo kreslí jednotlivé písmená.

Umelecké cvičenia každého druhu, ktoré môžu nadväzovať na už precitnuté alebo doteraz driemajúce nadanie nervózneho človeka, zasahujú do všetkých oblastí duše (maľovanie, modelovanie, ručné práce, hra na hudobný nástroj, umelecké utváranie reči, eurytmia. Pomocou takýchto cvičení prúdia citové a vôľové sily obzvlášť intímnym spôsobom do oblasti vnímania a predstavovania, zatiaľ čo nimi môžu byť zároveň cibrené sily vášne a pudovosti. Tu však už začína oblasť zmysluplného a liečivého utvárania voľného času.