Ďalšie témy

Biodynamické preparáty

Roháčik 500
Kravské lajno od gravidných kráv - tým plníme kravské rohy- roh maximálne vyplnený ukladáme do jamy v pôde hlbokej asi pol metra na jeseň najlepšie na konci septembra alebo začiatkom októbra. Obsah rohov by mal byť premenený na hnedú voňajúcu hmotu. Pred sejbou vybrať, zmiešať s vodou a aplikovať na pôdu postrekom.

Kremenáček 501
Kremeň alebo lepšie jeho kryštalickú formu krištáľ (možno tiež použiť živec alebo ortoklas) rozomlieť na jemný prášok - kladivo, železná tyč - potom získaný materiál dáme na sklenenú podložku a sklíčkom trieme tak dlho, dokiaľ nie je rozomletý na jemný prášok zmiešame s vodou na kašičku, ktorou naplníme kravský roh, roh uložíme do zeme (jama na mieste, kde svieti celý deň slnko) vyberáme koncom septembra, začiatkom októbra.      

Rebríček 502
Kvety rebríčka zozbierané v lete dať do vlhkého močového mechúra z jeleňa zaviazať a zavesiť na slnečné miesto, na jeseň zakopať v rovnakom čase ako roháčik, ale do samostatnej jamy, vykopať v apríli.      

     

Harmanček - 503
Namočené usušené, či čerstvé harmančekove kvety dať do podviazaných kúskov hovädzieho tenkého čreva a zauzliť, zakopávať do jamy na jeseň, vykopať na jar.      

     

Žihľava - 504
Pokosiť kvitnúce žihľavy a nechať ich deň zvädnúť. Zvädnutú žihľavu našľapať do jamy a utlačit. Je možné žihľavu v jame obklopiť zo všetkých strán rašelinou. Hotový preparát vykopať až za rok, zase v čase kvitnutia žihľavy.

     

Preparát z dubovej kôry - 505
     Nastrúhať dubovú kôru, vložiť do lebky domáceho zvieraťa (najčastejšie kravy), čerstvé alebo sušené, nie ale varené, otvor upchať ílom, zakopať na mieste, kde má prístup voda z dažďa a snehu, nie však na mieste trvale pod vodou.

     

Púpava - 506
Kvety púpav natrhať v máji, kým sú ich stredy ešte neotvorené, usušiť v tieni, naplniť nimi kravské mesenterium, kvety navlhčovať len málo alebo vôbec, z kvetov stlačiť v rukách kôpku a zabaliť blanou ako do plachtičky, previazať povrázkom a uložiť do jamy, zakopať na jeseň, vykopať na jar.      

     

Kozlík - 507
Šťava vylisovaná z kvetov valeriány lekárskej, kvety rozomlieť na mlynčeku, šťavu vylisovať, nechať usadiť sa a zliať z nej nečistoty, prechovávať vo fľaštičke, v tme používať pri tvorbe biodynamického kompostu.      

     

Praslička - 508
Nepatrí k základným kompostovým preparátom, pôsobí na hubové ochorenia, vyvariť prasličku vo vode, za splnu postrekovať napadnuté rastliny a pôdu.