Poznanie
Tycho de Brahe
Ďalej máme iného osvieteného ducha šestnásteho storočia, ktorý má opäť veľký význam ako astronóm: Tycho de Brahe. Dnešný svet pozná astronóma ťažko inak ako že prijal len z polovice kopernikánsky svetový názor. Kto však pozná jeho život presnejšie, ten vie, čo urobil Tycho de Brahe napríklad pre vypracovanie hviezdnych máp, ako vynikajúcim spôsobom vylepšil vtedy existujúce hviezdne mapy, pretože bol na svoju dobu astronómom hlavného významu, objavil nové hviezdy a tak ďalej. Avšak Tycho de Brahe bol zároveň človek, ktorý bol hlboko preniknutý tým, že nielen fyzické pomery zeme súvisia s celým vesmírom, ale že aj to, čo ľudia prežívajú duchovne, súvisí s udalosťami veľkého vesmíru. Tycho de Brahe nebol len veľkým astronómom, ktorý pozoroval hviezdy, ale vzťahoval procesy na nebi na procesy v ľudskom živote. Bolo však prekvapujúce, že Tycho de Brahe už ako dvadsaťročný človek, keď prišiel do Rostocku, predpovedal vtedy smrť sultána Solimana, ktorá síce nenastala presne na deň, ale došlo k nej len s malou nepresnosťou. Bol to nepresný údaj, ale údaj, proti ktorému sa možno práve historik nemôže vzoprieť. Keby sa totiž už chcelo klamať, mohlo by sa povedať, že by sa dalo klamať polovičato a nezamiešal by sa rozdiel niekoľkých dní do výsledku.
Nato si dal dánsky kráľ vypracovať od Tychona de Brahe horoskop pre svojich troch synov. Pre syna Christiana horoskop súhlasil, menej súhlasil pre druhého syna Ulricha. Avšak podivuhodnú predpoveď podal Tycho de Brahe o treťom synovi Jánovi, ktorá je vyjadrená a prevzatá z chodu hviezd. Celá konštelácia, všetko, čo pre vojvodu Jána mohlo byť pozorované, bolo to, že je a musí zostať krehkým človekom, ktorý bude môcť ťažko dosiahnuť vysoký vek. Pretože hodina narodenia nebola istá, dospel Tycho de Brahe k svojmu údaju dokonca veľmi opatrne: Možno že zomrie v osemnástom, snáď v devätnástom roku, lebo tu nastávajú celkom obzvlášť nepriaznivé konštelácie. Nechám nerozhodnuté, či tak urobil z určitého ohľadu na rodičov alebo z iného dôvodu, lebo napísal, že by však bolo možné, že táto strašná konštelácia so vzťahom na osemnásty alebo devätnásty rok života vojvodu Jána môže byť prekonaná, potom by bol Boh jeho ochrancom. Ale musíme si ujasniť, že tieto pomery tu boli. Ján mal predovšetkým mimoriadne nepriaznivú konšteláciu s Marsom a že bol preto v ranej mladosti vystavený vojnovým zápletkam. Avšak pretože vo vzťahu k tejto konštelácii sa ešte priaznivo nachádza Venuša nad Marsom, tak by sa mohlo dúfať, že túto dobu prekoná. Avšak potom by práve s osemnástym – devätnástym rokom prišla táto nepriaznivá, nebezpečná konštelácia, ktorá je vyvolaná Saturnom, Jánovi nepriateľským, a ktorá ukazuje, že je vystavený veľkej, melancholickej chorobe, ktorá musí prísť obzvlášť z príslušného neobvyklého okolia, do ktorého tento človek bude zasadený.
Ako mladý muž bol vojvoda Ján zapletený do vtedajších politických vzťahov. Bol poslaný do vojny a zúčastnil sa bitky pri Ostende a v nadväznosti na to potom - to Tycho de Brahe obzvlášť predpovedal - prežil veľké námorné búrky. Skoro zahynul. Potom boli nadviazané rokovania spriatelenej strany o svadbe vojvodu Jána s dcérou cára, a on sám bol z tohto dôvodu povolaný späť do Dánska. To mohol Tycho de Brahe vyložiť tak, že Mars tvrdo zasiahol vojvodu. Zápletky pochádzajúce z nepriaznivých vplyvov Marsu však boli zadržané vplyvy, ktoré prichádzali od Venuše, ktorá je ochrankyňou milostných vzťahov, takže Venuša chránila predovšetkým vojvodu Jána. Potom však prišiel v jeho osemnástom - devätnástom roku nepriateľský vplyv Saturnu. Bol poslaný do Moskvy. Prišiel až do Petrohradu. Môžeme si urobiť predstavu o tom, v akej nálade pozeral dánsky dvor na mladého vojvodu. Prebiehali všetky prípravy na svadbu. Každú hodinu sa očakávala správa o uskutočnení tohto spojenia. Namiesto toho prišlo najskôr hlásenie, že sa svadba zdržala, potom prišli správy o vojvodovom ochorení a nakoniec správa o jeho smrti.
Také veci pôsobili na súčasníkov prekvapivo. Že však také veci musia pôsobiť prekvapivo na neskoršie generácie, sa predsa nedá poprieť. A konečne je tiež pravda, že svetové dejiny milujú občas humor. Tak sa viedlo aj Pico von Mirandolovi, ktorému bol zostavený horoskop. Bolo mu povedané, že je mu Mars obzvlášť nepriaznivý, že mu prinesie veľké nešťastie. Bol protivníkom všetkých podobných proroctiev. Tycho de Brahe mu ešte dokázal, že všetko čo proti hviezdopravectvu namietal, je nesprávne. Zomrel presne v tom roku, pre ktorý bol udaný nepriaznivý vplyv Marsu. Tak by sme mohli uviesť početné príklady a mohli by sme získať presvedčenie, že však v určitom zmysle je ľahké mnohé proti tomu namietnuť. Ako u Valdštejna - Valdštejn poznal túto skutočnosť. Tu sa priblížil dotyčný rok a keď si spomenul na svoj horoskop, nezasiahol správne, ako by to bol inak urobil, a týmto spôsobom si sám privodil nešťastný koniec. Také veci sa budú môcť namietať stále.