Ďalšie témy

Štúdium tvorivej reči
Cvičenia výslovnosti pre rozvoj tvorivej reči
Umelecká reč - recitácia
Herectvo
O samohláskach
O spoluhláskach
O eurytmii

Herectvo

V prednáškach pre hercov - profesionálov rozlišuje Rudolf Steiner základné typy reči (každý z nich sa však môže vyskytovať v nespočetných modifikáciách). Reč môže zaznievať celkom šiestimi spôsobmi, zahŕňajúcimi v zásade všetky mysliteľné vyjadrovacie možnosti:

1) Reč pôsobivá
2) Reč uvážlivá
3) Reč hľadajúca si cestu proti odporom
4) Reč odbavujúca antipatiu
5) Reč utvrdzujúca sympatiu
6) Reč vyjadrujúca ústup človeka k sebe samému

Každému z týchto spôsobov reči zodpovedá aj určitý prototyp hereckého gesta. Štúdium týchto základných giest je akýmsi oslobodením z javiskového naturalizmu. Tieto základné gestá v sebe zahŕňajú všetky nespočetné možnosti výrazného hereckého gesta. Pre výraznú dramatickú reč odporúča, aby herec postupoval od gesta k slovu - aby sa gestom inšpiroval k tomu typu reči, ktorý bude potrebovať v určitej scéne.

Prežívaním samohlások si človek môže osvojovať nezvyklé, a predsa významné druhy citov. V prednáškach pre hercov hovorí Steiner o význame týchto citov pre herecky prejav. Uvádza, že napríklad dedinčan, ktorý príde nečakane do mesta, by mal svoju úlohu hrať v nálade hlásky (a) (dokonca možno aj so sklonom mať pootvorené ústa. Človek, ktorý načúva na javisku správe o hroziacom nebezpečenstve, by sa mal preniknúť náladou hlásky (u). Steiner to všetko rozvádza do značných podrobností a dokladá to scénami z konkrétnych drám.